top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafımcppark

İmar Barışı (Affı) İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İmar Barışı Nedir?

Milyonlarca konutun İmar ve iskan sorununu çözebilmek amaçlı, hedeflenen çözüm kapsamında yapı kayıt belgesinin verilmesine imar barışı denmektedir. E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurular ile beraber, yeterlik kriterleri taşıyan yapı ve konutlar kayıt belgesini elde etti. Böylece yasal olmayan pek çok farklı yapı yasal bir şekilde oturma hakkı kazandı. Tabii imar barışından yararlanmak ve yapı kayıt belgesini elde edebilmek için, konutların belli başlı bazı kurallara uyması gerekmektedir. Bu kurallara uyulduğu takdirde birçok kişi imar barışından yararlanabiliyor.


İmar Barışı Nasıl Yapılır?

İmar barışından yararlanmak ve yapı kayıt belgesini almak isteyen birçok kişi, bunu nasıl yapacağına dair internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor. Bu konuda yapıya sahip olan kişi ya da vekili üzerinden gerçekleştirilen başvuruyla uygulanmaktadır. Başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. Site üzerinden elde edilecek olan yapı kayıt belgesinin doldurulması ile beraber, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilecek bu belge ile beraber tamamlanır. Yine e-devlet üzerinden aynı şekilde yapı kayıt belgesi ulaşılabilmektedir. Böylece yasal süreç altında, ilgili yapı tescil edilir ve amaca bağlı olarak oturma ya da iş yeri izni alınır.


İmar Barışı Neleri Kapsar?

İmar barışı belli başlı bazı unsurları kapsamaktadır. Belli kriterleri taşıyan yapı ve konut üzerinden başvuru gerçekleştirilir.

- Bütün farklı yaşam alanları için gerekli kriterler doğrultusunda başvuru yapılabilir.

- İşyerleri için başvuru gerçekleştirilebilir.

- Yasal süreç altında oturma izni alınır.

- Elektrik, su ve doğal gaz gibi unsurlar kullanılabilir.

- Kat mülkiyeti geçişi yapılabilir.

- Kalıcı olarak yasal bir süreç kapsamında yapı kayıt belgesi alınabilir.

Bu gibi unsurlar doğrultusunda imar barışı üzerinde yapı kayıt belgesini elde etmek mümkün. Tabii yapının özellikleri ile beraber başvuru sürecinde verilecek bilgiler doğrultusunda, imar barışını kapsayan unsurlar değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durum daha çok yapılacak olan başvuru ile beraber gerekli kriterleri incelenmesi doğrultusunda ele alınır.


İmar Barışı Neden Yapılır?

Yasal olmayan ve oturma izni alamamış pek çok farklı konut ile beraber işyerleri için, imar barışı gerçekleştirilmiş durumda. Böylece tamamen yasal bir süreç altında pek çok farklı konut ve yapı izinli olarak kullanım imkanı elde edebiliyor. Gerekli kriterleri tamamlamak suretiyle ilgili yerden başvuru gerçekleştirilerek, imar barışından faydalanmak mümkün. Ayrıca belli bir ücret dahilinde bu kaydın yaptırılması gerekmektedir.

 


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

TMMOB ÜYELERİ İÇİN YEŞİL PASAPORT TALEBİ

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, pasaport kanununda değişiklik yapılarak TMMOB ve bağlı odalara üye olan mühendis ve mimarlara yeşil pasaport verilmesini talep etti.

İnşaat maliyetleri artıyor, konut fiyatları yükseliyor

ÜLKEMİZDE Temmuz ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %53 düşerek 107.785 olarak gerçekleşti. Bu yıl ilk 7 aydaki konut satışları ise 660.595 oldu. Bu yıl geçen yıla göre satışlarda

Comments


bottom of page