top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafımcppark

İnşaat maliyetleri artıyor, konut fiyatları yükseliyor

ÜLKEMİZDE Temmuz ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %53 düşerek 107.785 olarak gerçekleşti. Bu yıl ilk 7 aydaki konut satışları ise 660.595 oldu. Bu yıl geçen yıla göre satışlarda ciddi bir düşüş olduğu gözlemlendiğini belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Müteahhitler Federasyonu Başkanı İsmail Kahraman, malzeme fiyatlarındaki aşırı artışın satışlara darbe vurduğunu Söyledi.

KOTA GETİRİLMELİ

Sektörün durma noktasına geldiğine dikkat çeken Kahraman, "Aşırı fiyat artışları inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. Kentsel dönüşüm projeleri ve sözleşmeler iptal ediliyor. Müteahhitlerin taahhütünü bu şartlarda yerine getirmesi mümkün değil. Kentsel dönüşüm için bekleyen vatandaşlar ise bu fiyatlarla kentsel dönüşüm yapmayacaklarını ifade ediyor. İzmir'de süreç tıkanma noktasına geldi. Zamlar son tüketici olan vatandaşa yansıyor. Geliri düşük seviyedeki vatandaşlarımızın ev sahibi olma ihtimali epey zor hale geldi. Ticaret

Bakanlığı'na yaptığımız girişimlerin hayata geçmesi ile fiyatlarda gevşeme olacaktır. Özellikle demir ve çimento gibi hammadde statüsündeki ürünlerde ihracata kota gelmesi gerekiyor" dedi. MÜFED Başkanı İsmail Kahraman %42,48'lik artışın reel sektöre çok daha fazla olduğunu kaydetti. Kahraman şunları söyledi: "Sektörü olumsuz etkileyen durumun düzelmesi için Bakanlıklar nezdinde girişimde bulunduk."

38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

TMMOB ÜYELERİ İÇİN YEŞİL PASAPORT TALEBİ

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, pasaport kanununda değişiklik yapılarak TMMOB ve bağlı odalara üye olan mühendis ve mimarlara yeşil pasaport verilmesini talep etti.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

1- Kentsel dönüşüm nedir? Sağlıksız kent dokularının iyileştirilmesinde ve kentsel sorunların çözümünde ekonomik, mekansal, toplumsal koşulları dikkate alan kapsamlı bir projelendirme süreci olarak ta

Comments


bottom of page